10.09.2023 w Markowej w Archidiecezji Przemyskiej będzie miała miejsce uroczystość beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci.

Podczas II Wojny Światowej i okupacji niemieckiej na ziemiach polskich, Rodzina Ulmów poniosła męczeńską śmierć za pomoc w ukrywaniu żydów przed Niemcami. W nocy z 23 na 24 marca 1944, prawdopodobnie na skutek donosu, pod dom Wiktorii i Józefa Ulmów przyjechali żandarmi niemieccy oraz kilku "granatowych" policjantów. Po rewizji domu i odkryciu pomocy w ukrywaniu żydów, zabito wszystkich ukrywających się a następnie dowódca żandarmów Eilert Dieken rozkazał rozstrzelanie całej rodziny Ulmów wraz z dziećmi, w tym jednym nienarodzonym.

Mieszkańców wsi przymuszono do pochówku zabitych w wykopanych dołach, dopiero w styczniu 1945r. ciała zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz parafialny.

Rodzina Ulmów i ich męczeńska śmierć daje nam przykład postawy miłości względem bliźniego, szacunku do życia i uznania prawa godności człowieka. Podążając za niezłomną postawą Józefa i Wiktorii warto w swojej codzienności zakorzenić wielkoduszność i miłosierdzie względem bliźnich oraz walczyć o fundamentalne wartości człowieka dane mu przez Boga.

 

 

*Źródło fotografii rodziny Ulmów: ulmowie.pl