Z radością obchodzimy w Kościele Katolickim Święta Bożego Narodzenia - to jeden z najpiękniejszych okresów roku liturgicznego

Święta Bożego Narodzenia to dla Chrześcijanina symbol nadziei, radości, pokoju płynący z przyjścia na świat Zbawiciela ludzkości. W świecie te wyjątkowe Święta kojarzą się z symboliką która wyrosła z tradycji chrześcijańskiej, ale nie zawsze jest w ten sposób rozumiana - bajecznie ozdobione choinki, domy przystrojone światełkami, stoły uginające się pod wykwintnymi potrawami świątecznymi, góry prezentów, gwiazdy, śnieżynki i aniołki a nade wszystko - pękaty i wesoły jegomość rodem z Laponii poruszający się po niebie na saniach ciągniętych przez renifery. I oczywiście nie ma w tym nic złego, cała ta otoczka Świąt jest ważna, pod warunkiem że nie zagłusza prawdziwego przesłania Bożego Narodzenia.

Można mówić co się chce - nie wierzyć w Boga i nie uznawać Kościoła, ale Święta Bożego Narodzenia to bezsprzeczne święta Chrześcijańskie i warto podchodzić do nich świadomie.

Święta Bożego Narodzenia nie kończą się 27.12, kiedy trzeba wrócić do pracy i codziennych obowiązków. Wcielenie Syna Bożego w ludzką naturę to kluczowy etap historii zbawienia człowieka. Narodziny Jezusa wzbudzają w człowieku wszystko to, czego życzymy sobie przy wigilijnym stole: radość, nadzieja, pokój, życzliwość, spełnienie pragnień.

Fakt nadejścia Zbawiciela i odkupiciela naszych win wymaga oczywistego, wielkiego świętowania - stąd bogata tradycja Świąt. Samo jednak świętowanie nie powinno przyćmiewać tego, dlaczego świętujemy. Dlatego gdy w centrach handlowych oraz mediach znikną reklamy i dekoracje świąteczne, zostaną rozebrane choinki a czekoladowe mikołaje i bombki wyprzedane, Chrześcijanie wciąż świętują Boże Narodzenie. Z dzieciątkiem Jezus w sercach, z kolędami na ustach warto głosić światu że Narodziny Chrystusa to wydarzenie przełomowe, na zawsze, nie tylko na chwilę.

Formalnie okres Świąt trwa do Niedzieli Chrztu Pańskiego, czyli do 7 stycznia, tradycyjnie jednak kolędy w Kościele i choinki towarzyszą nam do Ofiarowania Pańskiego (zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej) które wypada na 40 dni po Bożym Narodzeniu czyli 2. lutego.